Alicja Zioło | WYWIAD

Gościnią Renaty Głowackiej będzie Alicja Zioło, autorka książki “Krakowianki. Twarze polskiej herstorii”. Zapraszamy na wywiad. Premiera już 9 lipca, jak zwykle o 19:00!

W kolejnym odcinku programu “Świat na Głowie” zapraszamy na rozmowę z Alicją Zioło, podczas której dowiecie się więcej o historii niezwykłych krakowianek, jak Wisławy Szymborskiej, Heleny Rubinstein, Nawojki (pierwsza studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego), Zofii Stryjeńskiej czy Janiny Ipohorskiej.

Alicja z zawodu jest licencjonowaną przewodniczką po Krakowie. Swoje uprawnienia zdobyła po pomyślnie zdanym państwowym egzaminie. Oprowadza od 2011 roku. Specjalizuje się w wycieczkach po krakowskich kościołach, synagogach, wszystkich oddziałach Muzeum Krakowa, Muzeum Narodowym, Muzeum Kościuszkowskim oraz Katedrze na Wawelu. Poza standardowym oprowadzaniem współpracuje również z Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Krakow, Żydowskim Muzeum Galicja i Muzeum Komiksu.

Przed pandemią Alicja głównie oprowadzała anglojęzycznych turystów zainteresowanych żydowskim dziedzictwem w Polsce. Jednak w czasie pierwszego lockdownu, wiosną 2020 roku, zaczęła prowadzić stronę „Chodźże na wycieczkę!”. W mediach społecznościowych zgromadziła szeroką publikę osób zainteresowanych wycieczkami po Krakowie.

Obecnie specjalizuje się w tematycznych wycieczkach po Krakowie, szczególnie koncentrując się na epoce Młodej Polski oraz herstorii Krakowa. Za swoje zaangażowanie aktywistyczne, Alicja Zioło została doceniona w 2022 roku nominacją do Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej. Jej niesamowite doświadczenie aktywistyczne powoduje, że książka o herstorii Krakowa nabiera nowego wymiaru. Więcej o tym możecie posłuchać w wywiadzie. Zapraszamy!


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content