Cracow Guitar Quartet | WYWIAD

Kolejnymi gośćmi Renaty Głowackiej będą muzycy z Cracow Guitar Quartet. Zapraszamy na wywiad z cyklu „Świat na Głowie”. 

Powstały w 2006 roku Cracow Guitar Quartet tworzy czterech utalentowanych muzyków związanych z Krakowem. Zespół aktywnie angażuje się w różne przedsięwzięcia muzyczne zarówno w kraju, jak i za granicą, prezentując swój talent na najbardziej cenionych festiwalach muzyki gitarowej. Dodatkowo prowadzą zajęcia edukacyjne dla początkujących gitarzystów. Występują również w telewizjach krajowych. Oprócz występów grupowych czterej członkowie grupy mogą również zaprezentować swoje indywidualne talenty jako soliści. 

Zespół współtworzą: 

  • Mikołaj Mączyński, absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (gitara) . Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych. 
  • Joanna Baran-Nosiadek, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (solistyka) i Podyplomowych Studiów Mistrzowskich (kameralistyka), gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Również zdobyła wiele nagród w duecie gitarowym, za swoje osiągnięcia muzyczne.
  • Łukasz Dobrowolski, absolwent muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (gitara). Związany z pracą naukową z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie pracuje nad doktoratem.
  • Mateusz Puter, absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz studiów podyplomowych na tej samej uczelni. Uczestnik wielu festiwali oraz konkursów krajowych i zagranicznych.

Nagrody, które otrzymuje Cracow Guitar Quartet, podkreślają wyjątkowy talent i twórczość zespołu Cracow Guitar Quartet. Ich osiągnięcia w tych prestiżowych konkursach świadczą o ich talencie gry na gitarze i zdolności do urzeczenia publiczności swoimi występami. Otrzymali pierwsze nagrody w wielu konkursach:

  • 12 Międzynarodowy Konkurs Gitary w Ile de Ré we Francji (2009), 
  • Międzynarodowym Konkurs Muzyczny w Moskwie 2020 w Rosji,  
  • 5 Międzynarodowm Konkurs Talentów Danubia 2020 w Budapeszcie na Węgrzech,
  • Międzynarodowy Konkurs The Muse 2021 w Atenach w Grecji.

W 2010 roku wydali płytę „From Ballet to Tango”. Znajdziecie na niej przekrój muzyki tanecznej od renesansu po współczesność. Płyta została świetne przyjęta w Polsce i za granicą. 2 lata później, zespół wydał album „Musical Landscapes”, który również został bardzo dobrze przyjęty przez publikę. Ponadto uzyskał nagrodę Global Music Awards  w kategorii muzyki klasycznej (2023).

 

Premiera już we wtorek 13 czerwca o 19:00. Wywiad znajdziecie na naszym kanale na YouTube. Zapraszamy!


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content