Wassim Ibrahim | WYWIAD

Niektórzy mówią, że jest dyktatorem, a tak naprawdę w jego duszy kwitnie miłość do ludzi i muzyki. Wassim Ibrahim – Kompozytor, instrumentalista, wokalista, dyrygent, nauczyciel, inżynier budownictwa i …dobry kucharz. Pochodzi z Damaszku w Syrii, ale od 7 lat mieszka i tworzy w Krakowie.

Muzyczną przygodę rozpoczął w wieku sześciu lat, grając na flecie i lutni ale, profesjonalną karierę rozpoczął w 2012 r. jako nauczyciel w Higher Institute of Music w Damaszku, gdzie wykładał historię muzyki, prowadził zajęcia z harmonii i kształcenia słuchu. Był wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Viterbo, La Crosse, Wisconsin, USA i Wisconsin University, La Crosse, Wisconsin, USA. Na Akademii Muzycznej w Krakowie uzyskał stopień doktora w dziedzinie kompozycji muzycznej.

Na co dzień Wassim Ibrahim współpracuje z wieloma muzykami, koncertuje od Moskwy, przez Dubai po Kalifornię, współtworzy projekt Nasmeh z polską śpiewaczką Aleksandrą Zawłocką i  meksykańskim perkusistą Tomasem Celisem Sanchezem.

W 2015 r. założył amatorski Chór W Kontakcie, za co został uhonorowany tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości. W Walfdorskiej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krakowie prowadzi chór i orkiestrę dla dzieci, natomiast w krakowskim „Kontakt. Przestrzeń Ruchu, Tańca i Muzyki” autorski, dwuletni program kształcenia „Kurs Muzyczny”.

Podczas rozmowy nie tylko zdradził nam co jest najważniejsze w relacji z muzyką, ale uraczył wokalną improwizacją w stylu orientalnym i zaprezentował utwór sprzed 4000 lat na pięknej lutni arabskiej zwanej Ud.

Ponadto opowiedział nam o tęsknocie za bliskimi i ich trudnej sytuacji w Syrii, o swoim życiu w Polsce i o czym my, Polacy powinniśmy pamiętać.

Gorąco zapraszamy do posłuchania rozmowy, którą przeprowadziła Renata Głowacka.


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content