Mateusz Pałka | WYWIAD

Na początku grał na akordeonie. Gdy w szkole muzycznej doszedł drugi instrument – obowiązkowy fortepian, gra na nim całkowicie go pochłonęła. Dziś jest jednym z najciekawszych pianistów jazzowych młodego pokolenia. Zachwyca dojrzałą grą, subtelnością, dbałością o każdy dźwięk i profesjonalnym warsztatem. Mateusz Pałka był gościem Renaty Głowackiej w programie „Świat na głowie”. Premiera programu – 3 kwietnia o godz. 18.00.

Mateusz Pałka to pianista, improwizator, kompozytor. Inspiruje go otaczający świat, a w muzyce fascynuje percepcja, ale także jej zmienność. Swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał wraz z kapelą ludową Paczółtowianka. Edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Krzeszowicach, którą ukończył z wyróżnieniem w 2008 roku w klasie akordeonu Jerzego Suruło oraz w klasie fortepianu Izabeli Kochańskiej.

Muzyką improwizowaną zainteresował się w szkole średniej, a w 2018 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego dr Piotra Wyleżoła. Występuje w wielu krajach Europy: Francja, Włochy, Hiszpania, Rosja, Niemcy, Finlandia, Austria, Słowacja, Czechy, Węgry, Chorwacja. Współtworzy autorskie projekty takie jak Mateusz Pałka Trio czy Mateusz Pałka/Szymon Mika Quartet.

Zapraszamy na przeplataną muzyką rozmowę o początkach kariery, szansach i Sansie, poszukiwaniu tożsamości i szlachetności dźwięku. Usłyszymy też premierową zapowiedź nowego, solowego albumu artysty.


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content