Ewa Kolasińska | WYWIAD

Już w ten wtorek zapraszamy na kolejny wywiad z cykly “Świat na Głowie”, gdzie gościnią Renaty Głowackiej była Ewa Kolasińska. Premiera już o 19!

Ewa Kolasińska, urodzona w Poznaniu, to wybitna polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Swoją karierę rozpoczęła w 1973 roku, po ukończeniu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (PWST). Już tego samego roku dołączyła do zespołu artystycznego Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, gdzie zadebiutowała 27 października 1973 roku. Jej wybitny talent i szeroko rozpoznawalny głos, o nietypowej barwie (kontralt) przysporzył jej rzeszę fanów.

Aktorka szybko zyskała uznanie dzięki swojej wszechstronności i talentowi aktorskiemu. Jej dorobek artystyczny obejmuje liczne role w teatrze, filmie i telewizji. Jednym z jej najbardziej pamiętnych występów jest rola Gizeli Spiessbürger w przedstawieniu “Wiosna Narodów w Cichym Zakątku” Adolfa Nowaczyńskiego, w reżyserii Tadeusza Bradeckiego. Za tę kreację, wystawioną w Teatrze Starym, została wyróżniona nagrodą aktorską na 37. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 1987 roku. Ewa Kolasińska znana jest również z roli Marysi w cyklicznym programie rozrywkowym “Spotkanie z Balladą”, z którym związana jest od 1976 roku.

Była nie tylko aktywna na scenie narodowej, ale również międzynarodowej. Występowała gościnnie w Teatrze STU w Krakowie oraz na Festiwalu Dwóch Światów w Spoleto. Jej talent i zaangażowanie w sztukę były wielokrotnie doceniane. W 1978 roku otrzymała nagrodę Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Krakowie dla młodych twórców. W maju 2009 roku została odznaczona Odznaką „Honoris Gratia” przez władze Krakowa oraz Medalem 200-lecia Starego Teatru od jego dyrekcji.

Ewa Kolasińska, swoją długoletnią karierą i licznymi nagrodami, ugruntowała swoje miejsce jako jedna z najwybitniejszych postaci polskiego teatru. Z naszego wywiadu dowiecie się więcej na temat jej kariery i życia. Zapraszamy!


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content