Piotr Wyleżoł | WYWIAD + KONCERT

Czołowy polski pianista jazzowy, jego album “Human Things” należy do legendarnej serii wydawniczej Polish Jazz. Gościem na kanale DWOREK.TV będzie Piotr Wyleżoł. Na premierę spotkania z artystą w programie „Świat na głowie” oraz koncert w duecie z Szymonem Miką zapraszamy od piątku, 9 kwietnia 2021r.

Dlaczego jest zmęczony kiedy trwa pandemia i większość muzyków zwolniło tempo? Jaką muzykę pisze? Co trzeba zrobić żeby stać się jednym z artystów w kolekcji Polish Jazz? Jak wyjść z muzycznej porażki? Piotr Wyleżoł w rozmowie z Renatą Głowacką  nie tylko odpowiada na te pytania, ale także przytacza wiele historii z życia artystycznego.

Z tęsknoty za dotychczasową codziennością Piotr Wyleżoł i Szymon Mika spotkali się w pandemii, żeby razem pograć. Efektem tych spotkań jest płyta, której wybrane utwory usłyszymy w trakcie koncertu.

https://www.youtube.com/channel/UCDcEgEQsoUQ5_qOD6ttucRA

Piotr Wyleżoł od lat uznawany za jednego z czołowych polskich pianistów jazzowych. Swoim ostatnim, entuzjastycznie przyjętym albumem “Human Things”, pisze nowy rozdział w legendarnej serii wydawniczej Polish Jazz, wpisując się tym samym w panteon najwybitniejszych polskich jazzmanów w historii. Karierę na scenie jazzowej rozpoczął jeszcze w okresie studiów, w zespołach m.in. Janusza Muniaka, Jarka Śmietany i Marka Bałaty. Od początku swojej działalności artystycznej lider własnego trio. W 2001 roku ukazała się pierwsza autorska płyta pianisty „Yearning“. W październiku 2009 roku nakładem renomowanej wytwórni Fresh Sound Records ukazała się trzecia płyta tria pianisty, zatytułowana „Children’s Episodes”. Płyta wydana została w serii New Talent. Warto nadmienić, że Piotr Wyleżoł jest pierwszym Polakiem, który dostał się do tego zaszczytnego grona. Płyta ta została również nominowana do nagrody Fryderyk 2010 w kategorii Jazzowy Album Roku. W dyskografii Piotra Wyleżoła jako lidera, poza studyjnymi płytami tria, znajdują się również dwa albumy koncertowe. Podczas dotychczasowej obecności na profesjonalnej scenie jazzowej miał okazję współpracować z wieloma jej osobistościami, takimi jak: Billy Hart, Edd Schuller, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Grzegorz Nagórski, Kazimierz Jonkisz, Andrzej Cudzich, Adam Pierończyk, Gary Bartz, John Purcell, Urszula Dudziak, Mika Urbaniak, Marek Bałata, Ewa Bem, Piotr Baron, Antymos Apostolis, Nigel Kennedy, Steve Logan, Monty Watters, Bennie Maupin, Janis Siegel i inni. Od 2007 prowadzi klasę fortepianu w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie.

Szymon Mika to jeden z najbardziej utalentowanych gitarzystów jazzowych młodego pokolenia, zdobywca wielu nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach m.in. Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015). Zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. Występował u boku takich artystów jak: Dave Holland, Kurt Rosenwinkel, Mark Turner, Joshua Redman, Avishai Cohen i wielu innych. Na co dzień koncertuje z czołówką polskich muzyków, współtworząc nietuzinkowe projekty.

Patronem medialnym jest Jezzitup.pl i Województwo Małopolskie

Logotypy jazz it up i małopolska
Skip to content