Jakub “Cukier” Podskarbi | WYWIAD

Jakub “Cukier” Podskarbi, reprezentant duetu FURDA, był gościem w programie Renaty Głowackiej „Świat na głowie”. Na premierę rozmowy zapraszamy już we wtorek o 19:00.

Furda, czyli duet multiinstrumentalistów, który tworzą Jakub “Cukier” Podskarbi oraz Bolesław “Ren” Rygiel, to nowoczesny zespół zafascynowanym ludowymi instrumentami i muzyką z całego świata. Ich muzyka to mieszanka tradycyjnych instrumentów, etnicznych technik wokalnych oraz cyfrowych efektów.

W ich repertuarze można znaleźć nie tylko instrumenty klasyczne, ale też niekonwencjonalne, jak kowadło, garnek czy tarka do prania. FURDA powstała w maju 2021 roku. We wrześniu 2021 roku wyjechali do Bojańskich lasów, aby nagrać debiutancki album „Bojany”. Premiera płyty miała miejsce 27 maja 2022 roku. Album promowany był teledyskiem do tytułowego utworu, wyprodukowanego przez Katarzynę Szyffer. Na płycie można znaleźć mieszankę ambientowych motywów i trance’owych beatów.

Twórczość duetu łączy różne muzyczne światy. Usłyszeć można melodie zagrane na bułgarskim kavalu, irlandzkim flażolecie czy suce biłgorajskiej, które spotykają się z rytmami przypominającymi te z klubów techno. Charakterystyczne dla ich stylu są niski śpiew gardłowy oraz elektroniczny bas, który powstaje dzięki modulacji ludowych instrumentów.

Dźwięki tworzą złożone harmonie z dawnymi instrumentami smyczkowymi i etnicznymi fletami z różnych kultur. Ich muzyka często przypomina ścieżki dźwiękowe filmów, pełne przestrzeni i unikalnych efektów dźwiękowych. Inspiracje czerpią z zespołów takich jak Heilung, Omnia i Lorn.

Bolesław „Ren” Rygiel specjalizuje się w budowie instrumentów dętych, głównie irlandzkich whistli i bułgarskich kavali. Jakub “Cukier” Podskarbi natomiast koncentruje się na polskich instrumentach ludowych. Więcej o twórczości zespołu dowiecie się z rozmowy, którą prowadzi Renata Głowacka. Zapraszamy!


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content