Jan Brzyk | WYWIAD

Niewielu studentów może pochwalić się takimi sukcesami jak Jan Brzyk, który będzie gościem programu “Świata na głowie” w trakcie wywiadu, który poprowadziła Renata Głowacka.

Jan Brzyk z grupą studentów AGH Space Systems zdobyli 8 miejsce na świecie za skonstruowany łazik marsjański w zawodach University Rover Challenge w USA. Drużyna zdobyła 93 punkty na 100 możliwych, tym samym zdobywając najwyższy wynik możliwy wśród wszystkich zawodników. Niestety, problemy techniczne nie pozwoliły na dokończenie jednej z misji, przez co zajęli 8 miejsce. Ale jest to aż 8 miejsce na 36 drużyn z całego świata spośród 104 zgłoszonych. Uzyskali tytuł najlepszego robota w całej Europie! Jest to niezwykłe osiągnięcie na arenie międzynarodowej.

Wydarzenie University Rover Challenge to jedno z największych na całym globie studenckich i międzynarodowych wydarzeń związanych z robotyką kosmiczną. To spotkanie przyciąga nie tylko ekspertów od robotyki planetarnej i twórców łazików.

To nie wszystko! Zespół AGH Space Systems, którego Jan Brzyk jest członkiem, to to grupa studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej. Od 2014 roku zajmują się rozwijaniem technologii kosmicznych. Ich projekty obejmują budowę rakiet, pojazdów marsjańskich, lądowników planetarnych i gondol stratosferycznych.

AGH Space Systems odnosi wiele sukcesów na arenie międzynarodowej, takich jak 2. miejsca w Spaceport America Cup w 2018 i 2019 roku. W 2015 roku zajęli 1 miejsce w konkursie CanSat, a w 2016 roku 1 miejsce w Global Space Balloon Challenge. Nie można pominąć również 2 miejsca w konkursach Indian Rover Challenge i European Rover Challenge w 2019 roku.

Zapraszamy na premierę kolejnego odcinka serii “Świata na głowie”, której gościem będzie Jan Brzyk! Premiera jak zwykle o 19:00 już w najbliższy wtorek 5 września.


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content