Jarzmo | WYWIAD

Duet „Jarzmo”, czyli Piotr Aleksander Nowak z Katarzyną Bobik są gośćmi w programie „Świat na głowie”. Wywiad poprowadzi Renata Głowacka. Zapraszamy, premiera już 16 kwietnia!

Katarzyna jest perkusistką i wokalistką. Piotr Nowak natomiast śpiewa i gra na instrumencie, o którym możliwe, że jeszcze nie słyszeliście. Duet „Jarzmo” wyróżnia unikalne nawiązywanie do muzyki tradycyjnej, rocka i folku. Podstawowym “zapalnikiem” do powstania duetu „Jarzmo” była nyckelharpa – wykonana dla Piotra przez jego żonę, Monikę Sobolewską, w ich wspólnej pracowni lutniczej. Zespół działa od 2022 roku i wciąż się rozwija. W poprzednich latach grał liczne koncerty oraz wybrał się w trasę koncertową z zespołem Daj Ognia.

Czym natomiast jest nyckelharpa? To szwedzki instrument strunowy z rodziny chordofonów, który wywodzi się z epoki średniowiecza. Jego nazwa pochodzi od dwóch słów: “nyckel” (klucz) i “harpa” (harfa), ponieważ w pierwotnej formie używano klawiszy do wydobywania dźwięków. Dziś instrument wyposażony jest w klawiaturę, podobną do tej stosowanej w akordeonie.

Wyjątkowy brzmienie nyckelharpy jest efektem połączenia dźwięków smyczka i cytry, co nadaje mu niepowtarzalny, nostalgiczny charakter. To nie tylko muzyczne narzędzie, ale również część kultury i dziedzictwa Szwecji.

Zapraszamy na premierę wywiadu z duetem „Jarzmo” – będzie dostępna jak zwykle 19:00 na naszym kanale na YouTube.


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content