Joachim Mencel | WYWIAD

Swoją najnowsza płytą – „Brooklyn Eye” – Joachim Mencel sprawił, że głośno o nim za Oceanem. Nie tylko jednak tam, gdyż w Polsce album również zbiera świetne recenzje. Zaprosiliśmy więc artystę do naszego studia zarówno na rozmowę, nie tylko o muzyce, jak też na koncert, który stał się krakowską premierą nowego materiału. Spotkanie stało się doskonałą okazją do zainaugurowania działalności Dworek TV – telewizji internetowej, w której będziecie mogli posłuchać dobrej muzyki, a przede wszystkim rozmów z uznanymi artystami, nie tylko związanymi z muzyką.

Działalność Dworek TV inauguruje spotkanie z artystą związanym od wielu, wielu lat z krakowską sceną muzyczną. Joachim Mencel jest uznanym pianistą, kompozytorem i pedagogiem, a także głównym propagatorem nowoczesnego jazzu wykonywanego na lirze korbowej. Ma bogaty dorobek, który w 2020 roku wzbogaciła wydana przez amerykańskie wydawnictwo Origin Records płyta „Brooklyn Eye”. W rozmowie artysta zdradza, że nagranie płyty inspirowanej Ameryką i nagranej w Nowym Jorku, wspólnie z muzykami amerykańskimi, było jego marzeniem. Prowadząca – Renata Głowacka – sięga jednak nie tylko po te najświeższe, i nie tylko muzyczne tematy. Mencel zdradza nam o sobie i swojej twórczości znacznie więcej.

Oprócz wysłuchania rozmowy, zapraszamy na koncert Joachima Mencla i jego zespołu, który tworzą wspaniali muzycy: gitarzysta Rafał Sarnecki, kontrabasista Michał Barański i perkusista Łukasz Żyta. Muzycy prezentują wybrane kompozycje lidera z płyty „Brooklyn Eye”, a sam Mencel gra nie tylko na fortepianie, ale także na lirze korbowej. Lira w jazzie to precedens. W Polsce instrument ten po wielu latach zapomnienia wraca do łask, ale przeważnie w wykonawstwie muzyki dawnej czy ludowej. Mencel natomiast stara się znaleźć dla niego zupełnie nowe zastosowania.


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content