Justyna Kwarcińska | WYWIAD

Kolejny wywiad z cyklu rozmowy JazzKultury poprowadzi Karol Ochodek. Jego gościnią będzie Justyna Kwarcińska, krakowska dyrygentka, laureatką złotej nagrody w Międzynarodowym Konkursie „Muzyczne Orły” w kategorii „Dyrygent” (2021).

Justyna zadebiutowała w 2017 roku, gdzie prowadziła Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Pochodzi z Krakowa i to tutaj uczyła się w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego. W ramach stypendium studiowała również w Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze. 

Nasza gościni uczyła się pod okiem mistrzów, w ramach wielu prestiżowych kursów i akademii. Uczęszczała między innymi na międzynarodowy kurs dyrygencki prowadzony przez Marin Alsop z udziałem Philharmonia Orchestra w Queen Elizabeth Hall w Londynie. Jest również artystką Afflatus Ensemble. Justyna Kwarcińska współpracuje z wieloma europejskimi orkiestrami i chórami w Polsce i za granicą. W Polsce działała m.in z Orkiestrą Opery Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej czy Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej. 

Prowadziła Chór Kameralny „Parafraza”, gdzie organizuje koncerty chóralne oraz wokalno-instrumentalne w Krakowie. Justyna Kwarcińska jest również współzałożycielką i dyrygentką Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu Jagiellońskiego „All In Orchestra”. 

Od najmłodszych lat chciała pracować z muzyką. W wieku 7 lat rodzice zapisali ją na egzamin do szkoły muzycznej, gdzie ostatecznie dostała się do klasy uczącej nauki na skrzypcach. Sztuka zawsze była jej bliska. Angażowała się w wiele działań artystycznych, plastycznych czy muzycznych już w czasach szkoły podstawowej. Po latach praktyki muzycznej i grania w orkiestrze stwierdziła, że chce się kształcić w kierunku muzycznym i wybrała edukację w krakowskiej Akademii Muzycznej.

Serdecznie zapraszamy na wywiad. Premiera już 20 czerwca o 19:00 na kanale Dworek TV!


Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content