Karolina Szlęzak i Kinga Urbańska | WYWIAD 

Stare dokumenty, wyblakłe fotografie z nieznanymi twarzami, zatarte wspomnienia… Jak odnaleźć własne korzenie i poznać zapomnianą rodzinną historię? Od czego zacząć i gdzie szukać? Gośćmi Renaty Głowackiej będą Karolina Szlęzak i Kinga Urbańska, założycielki Stowarzyszenia Twoje korzenie w Polsce, które od 10 lat zajmują genealogicznymi poszukiwaniami. Na premierę nowego odcinka „Świat na głowie” zapraszamy w środę, 20 stycznia, o g. 18.00.

Bohaterki tego spotkania wierzą, że im więcej osób interesuje się swoją historią i gromadzi informacje na jej temat, tym lepiej dla ogólnej wiedzy. Wielka historia składa się z wielu indywidualnych biografii – jeśli je poznamy, lepiej zrozumiemy nasze dzieje, a społeczeństwo świadome swojej historii lepiej reaguje na wyzwania współczesności. Ta wiedza pomaga zintegrować społeczności lokalne, a także podtrzymać kontakt między pokoleniami.

Zainteresowanie odkrywaniem swoich korzeni jest bardzo duże. Co roku Karolina Szlęzak i Kinga Urbańska pomagają odtworzyć historię ok. 1000 rodzin. Jak odnaleźć własne korzenie i poznać zapomnianą rodzinną historię? Od czego zacząć i gdzie szukać? Zapraszamy do obejrzenia!


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Monografia Dworku Białoprądnickiego, o której opowiadały nasze bohaterki, jest dostępna w sprzedaży w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.

Poznacie z niej nie tylko historię Dworku, ale i Prądnika Białego od czasów najdawniejszych. Dowiecie się, jak bardzo zmieniły się tutejsze tereny, odkryjecie pierwsze krakowskie papiernie, poznacie korowód niezwykłych postaci świata sztuki i polityki, które bywały w renesansowym pałacu biskupów, a nawet odkryjecie tajemniczy fragment Dworku, zlokalizowany obecnie na Wawelu. Monografia to też opowieść o zwykłych ludziach, mieszkańcach ówczesnej wsi Prądnik i białoprądnickiego dworu. Kto wie, może znajdziecie wśród nich swoich przodków? Zachęcamy do lektury.

Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content