Kolorowa przestrzeń brzmień | Ula Stosio

Gitara w jej rękach jest jak pędzel w rękach malarza, zamaszyście kreślącego z jego pomocą imponujące bogactwem barw pejzaże. Gra również na gitalele, sazie, udzie, cumbusie, cytrze węgierskiej i misach tybetańskich. Gościem programu „Świat na głowie” będzie gitarzystka i kompozytorka Ula Stosio. Na premierę odcinka zapraszamy we wtorek, 2 marca 2021, o godz. 18.00 na kanale Dworek TV.

Muzyka w jej życiu pojawiła się pod przymusem rodziców, którzy zapisali ją do klasy… fortepianu. Na szczęście, udało jej się zamienić instrument na gitarę. Jednak, zamiast na studia muzyczne, poszła na lingwistykę na UW, po której ukończyła jeszcze Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Krakowie gdzie mieszka do dziś. Dobrze czuje się w rocku, jazzie, ethno, folku i muzyce orientalnej. Oprócz dźwięków Bliskiego Wschodu, w jej utworach usłyszeć można piękne gitarowe groovy, psychodeliczne warstwy harmonii nagrywane live na looperze, czy nawet kojące dźwięki medytacyjne. Używa gitar w sposób nowatorski ciekawie stosując takie „zabawki” jak e-bow, delaye lub inne przetworzenia sygnału. Ula Stosio grała u boku takich sław jak: Renata Przemyk, Magda Piskorczyk, Karpaty Magiczne czy Kinga Rataj.

Podczas wywiadu przeplatanego muzyką, opowie m.in. o kobietach w muzyce, rewolcie przeciwko mainstreamowemu graniu na gitarze, jazzowym gitarzyście Pacie Methenym i zainteresowaniu kulturami Wschodu. Usłyszymy także wyjątkowy orientalny instrument – saz.

Wszystkie nasze produkcje znajdziecie na kanale DWOREK.TV

Produkcja: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki

Skip to content