Łukasz Styrylski, działacz z Krakowa Pogotowia Interwencyjnego Dzikich Zwierząt był gościem Dworek TV w kolejnym odcinku „Świat na Głowie”. Zobacz już dziś galerię zdjęć z wywiadu!
W kolejnym odcinku dowiecie się natomiast więcej o pracy Łukasza i poprawnych sposobach postępowania z dzikimi zwierzętami, które możemy napotkać. Ale dlaczego w ogóle widzimy na osiedlach napływ zwierząt, które normalnie nie zapuszczały się do rejonów miejskich?
Łukasz Styrylski zwraca uwagę na problem dokarmiania zwierząt w miastach. Dokarmianie zwierząt dzikich w mieście, choć przepełnione dobrymi intencjami, często prowadzi do paradoksalnych skutków. Wprowadzenie kolejnego źródła pożywienia w centra miast może przyciągać dzikie zwierzęta, takie jak sarny, dziki, czy szczury, co zwiększa ryzyko ich konfliktu z ludźmi i kolizji na drogach. Warto zrozumieć, że dokarmianie dzikich zwierząt powinno być wyważone i odbywać się z poszanowaniem ekosystemu miejskiego, aby nie przynosić więcej problemów niż pożytku. Nie powinno się zostawiać resztek jedzenia, nawet dla bezpańskich psów czy kotów, ponieważ może im to przynieść więcej szkody, niż pożytku.
Jak postępować, gdy spotkamy ranne dzikie zwierze na terenie Krakowa? Łukasz Styrylski radzi, aby w pierwszej kolejności kontaktować się z odpowiednimi służbami. Należy pamiętać, że organizacje działające na rzecz zwierząt mają ograniczone siły, a rolą służb miejskich jest pokierowanie osoby, która znalazła zwierzę w odpowiednie miejsce. Tak samo powinni postępować obywatele z innych miast czy gmin – zawsze w pierwszej kolejności skontaktować się z odpowiednimi służbami.
Zapraszamy również do obejrzenia innych zdjęć oraz nagrań koncertów wyprodukowanych w studiu telewizyjnym Dworek TV.