Łukasz Styrylski | WYWIAD

Gościem Renaty Głowackiej w kolejnym odcinku programu “Świat na Głowie” był Łukasz Styrylski, działacz z Krakowa Pogotowia Interwencyjnego Dzikich Zwierząt oraz Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Tomaszowicach. Zapraszamy na rozmowę. Jak zwykle o 19:00 na kanale Dworek TV!

W kolejnej rozmowie pochylimy się nad losem zwierząt. Tym razem nasz gość, Łukasz Styrylski opowie o pomocy zwierzętom dzikim, którymi nie opiekują się schroniska. Wzrost obecności dzikich zwierząt w miastach to wyraźna oznaka zmiany w ekosystemie, która ma coraz większy wpływ na nasze otoczenie. Przemieszczają się one z naturalnych siedlisk na skutek urbanizacji, degradacji środowiska naturalnego oraz zmian klimatycznych. Ta nowa rzeczywistość niesie ze sobą zarówno wyzwania, jak i możliwości. Problemem, który zauważa nasz gość, jest dokarmianie zwierząt i pozostawianie resztek pożywienia m.in w Krakowie między blokami.

Łukasz Styrylski zwrócił uwagę na problem na przykład os. Podwawelskiego, gdzie od pewnego czasu pojawiają się dziki. Mieszkańcy, choć z dobrymi intencjami, powodują, że dzikie zwierzęta przyzwyczajają się i szukają pożywienia w mieście. Może to doprowadzić do większej ilości wypadków, które już teraz mają miejsce. Niezależnie od trudności, zamieszkiwanie miasta przez dzikie zwierzęta wymaga od nas zrozumienia i szacunku do nich. To również zachęca nas do refleksji nad tym, jak nasza działalność wpływa na ekosystemy i jak możemy dostosować się, aby chronić dziką przyrodę, która przychodzi do naszych drzwi.

Poza tematem dokarmiania zwierząt Łukasz Strychalski opowiedział również o tym, jak wygląda rzeczywistość pracy, w sytuacji, gdy pojawia się coraz więcej interwencji. Poruszył kwestię dostępu do informacji, który mamy za pomocą internetu. W XXI wieku większość z nas może odszukać informacje, na przykład o odpowiednich służbach, które mogą pomóc zwierzętom, które są znajdowane.

Po więcej zapraszamy na kanał Dworek TV, gdzie znajdziecie cały wywiad!


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content