Mariusz Patyra | WYWIAD

W drugi dzień Świąt (26 grudnia 2020) zapraszamy na spotkanie z wirtuozem skrzypiec – Mariuszem Patyrą, który przez wielu określany jest mianem „polskiego Paganiniego”. Artysta opowie o muzyce, ale także o swoim życiu w programie „Świat na głowie” o godz. 18:00, który poprowadzi Renata Głowacka. Po rozmowie o godz. 19:00 zapraszamy na koncert mistrza. Specjalnie dla widzów Dworek TV Mariusz Patyra zagra utwory będące esencją wiolonistyki.

Mariusz Patyra zasłyną w 2001 roku, zdobywając jako pierwszy Polak I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Nicolae Paganiniego w Genui. Jak na razie żadnemu z Polaków nie udało się powtórzyć tego sukcesu. Artysta w rozmowie z Renatą Głowacką opowie, dlaczego skrzypkowie tak rzadko sięgają po dzieła Paganiniego. Nie zabraknie szczegółów dotyczących jego płyty „No. 24”, która ukazała się w 2019 roku. Skrzypek opowie o swoim dziecięcym marzeniu zostania wirtuozem. Będą też rozmowy o rodzinie – żonie oraz dwóch synach, których ciepło nazywa „dęciakami” z racji tego, że grają na instrumentach dętych. Z jego ust padnie również przepis na rosół idealny, a prowadząca – Renata Głowacka – sprawdzi jego słuch absolutny.

W 2019 roku wydał album „No. 24”, którego tytuł to odniesienie do Kaprusu nr 24 Paganiniego, którego mistrzowskie wykonanie znalazło się na płycie. Skrzypek podczas koncertu zaprezentuje m.in. utwory z płyty, o której tak mówi: „repertuar na płycie (……) jest ucieczką od świata pełnego zgiełku, zabiegania, chaosu, przesłaniających to, co piękne, czyste i wartościowe.”


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content