Monika Witkowska | WYWIAD

Już 7 marca, w przeddzień dnia kobiet, zapraszamy na wywiad, którego gościem będzie Monika Witkowska, alpinistka, żeglarka, dziennikarka i autorka książek.

Monika Witkowska to jedna z najbardziej utytułowanych polskich alpinistek, która z powodzeniem zdobyła najwyższe szczyty na całym świecie. Urodziła się w 1966 roku w Poznaniu, a od najmłodszych lat interesowała się wspinaczką górską. Już jako nastolatka zaczęła trenować i zdobywać pierwsze szczyty, a wkrótce stała się jedną z najbardziej obiecujących polskich alpinistek. Z zawodu jest dziennikarką – prowadziła m.in dodatek „Turystyka” w Gazecie Wyborczej. Od lat pisze również do innych gazet, czasopism i portali. Pilotuje wycieczki po całym świecie. Jest również autorką książek podróżniczych.

Jej kariera rozpoczęła się od zdobycia gór w Polsce i Europie, ale wkrótce postanowiła poszerzyć swoje horyzonty i ruszyć na podbój najwyższych szczytów na świecie. W 2013 roku zdobyła szczyt Mount Everest. Następnie podjęła się kolejnych wyzwań, zdobywając m.in. Manaslu (2018) oraz K2 (2022). Była drugą polką, po Wandzie Rutkiewicz, która zdobyła K2.

Monika Witkowska to nie tylko zdolna alpinistka, ale również inspirująca osoba, która pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jest przykładem na to, że jeśli ma się cel, to warto dążyć do niego, pomimo przeciwności losu. Jej życiowym mottem są słowa Marka Twaina “Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań, złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj! Śnij! Odkrywaj!”.

Wywiad w ramach cyklu “Kultura Wre!” poprowadzi Jakub Byczek. Zapraszamy na premierę już we wtorek 7 marca o 19:00, jak zwykle na kanale Dworek TV!


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content