Paweł Szamburski | WYWIAD + KONCERT

Kompozytor, improwizator i multiinstrumentalista. Charakteryzują go niezwykłe poszukiwania i łączenie nie tylko muzyki z różnych stron świata, ale kultur, religii i przekonań Grając, bada muzykę, sięga po średniowiecznie techniki, czy zaskakującą tematykę śmierci i obrzędów pogrzebowych. Gościem Renaty Głowackiej w kolejnym odcinku „Świata na głowie” będzie Paweł Szamburski. Premiera – 4 kwietnia 2021r. Po wywiadzie swoją premierę miał koncert artysty.

Paweł Szamburski to działacz warszawskiej sceny improwizowanej, a z pasji i zamiłowania – jak sam mówi – także animator kultury. Tworzy muzykę dla filmu, kina niemego, teatru, tańca współczesnego. Najczęściej wykorzystuje klarnet, głos oraz elektronikę. Dzięki efektom zapętleń i delikatnych przetworzeń artysta jest w stanie komponować na żywo bogate, polifoniczne struktury dźwiękowe.

Jako klarnecista Szamburski współtworzył kilka ważnych zespołów sceny improwizowanej, w tym, powołany przez Mikołaja Trzaskę kwartet klarnetowy Ircha, w którego skład wchodzą: Mikołaj Trzaska / Michał Górczyński / Paweł Szamburski/ Wacław Zimpel.

Jednym z ważniejszych projektów Szamburskiego jest duet Sza/Za, tworzony ze skrzypkiem Patrykiem Zakrockim. Muzycy od lat prowadzą wspólne poszukiwania u styku muzyki i obrazu, tworząc oprawy do filmów, spektakli teatralnych i tanecznych. Duet odbył m.in. trasę po USA, grając muzykę do wczesnych etiud filmowych Romana Polańskiego – „SzaZa plays Polański”.

W 2014 roku ukazała się jego pierwsza autorska płyta – “Ceratitis Capitata”. Co oznacza nazwa debiutanckiego albumu? Po polsku to muszka owocowa, pochodząca z krajów śródziemnomorskich. Owad wleciał do kościoła w Błoniach, niedaleko Tarnowa, gdzie klarnecista nagrywał swoją płytę. Nieustannie podlatywał do mikrofonu, skutecznie sabotując nagranie. Więcej o tej historii będzie można usłyszeć w trakcie wywiadu.


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content