Bernard Maseli | WYWIAD

Choć nagrał ponad siedemdziesiąt płyt, to dopiero niedawno pojawił się jego pierwszy solowy album. Jest najbardziej rozpoznawalny w Polsce wibrafonistą, a także kompozytorem, aranżerem, producentem muzycznym i pedagogiem. Gra na instrumentach niszowych – kalimbie, ksylofonie, marimbie. Bernard Maseli będzie gościem Renaty Głowackiej w kolejnym odcinku programu „Świat na głowie”. Na premierę zapraszamy w piątek, 19 marca 2021, o godz. 18.00. Po wywiadzie o godz. 19:00 zapraszamy na koncert artysty.

Bernard Maseli karierę rozpoczął w 1985 r. wraz z zespołem „WALK AWAY” na festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, gdzie zdobył główną nagrodę solistyczną, a zespół pierwsze miejsce w swojej kategorii. Razem nagrali dziesięć płyt długogrających i brali udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą (czterokrotnie festiwal „Jazz Jamboree” w Warszawie, „Jak-Jazz” w Indonezji, wielkie trasy koncertowe wraz z Urszulą Dudziak, wspólna trasa koncertowa z legendarnym trębaczem Milesem Davisem).

Kolejne lata to współpraca z zespołem Young Power, następnie koncerty w ramach duetu Back In oraz tria Music Painters (m.in. z Jose Torresem). W 1999 roku wspólnie z saksofonistą Jerzym Główczewskim i wokalistą Kubą Badachem utworzył pierwszy swój projekt autorski pod nazwą The Globetrotters. Zespół w krótkim czasie zdobył dużą popularność, czego wyrazem są cztery płyty oraz blisko 500 zagranych koncertów. Kolejne wyśmienite projekty przynoszą nagrania z gwiazdorskimi obsadami i liczne trasy koncertowe. Jest autorem wielu kompozycji i aranżacji (również produkcji radiowych), nagrał ponad siedemdziesiąt płyt. Od 20 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon w ankiecie „Jazz Top” miesięcznika „Jazz Forum”. Również od 20 lat jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Katowickiej Akademii Muzycznej, gdzie m.in. prowadzi utworzoną  przez  siebie pierwszą w kraju klasę wibrafonu jazzowego. W roku 2017 uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Zapraszamy na bardzo szczerą rozmowę o muzycznej drodze i ludziach na niej napotkanych, w tym legendarnym Milesie Davisie. Bernard Maseli opowie m.in. o pierwszej autorskiej płycie „Drifter”, realizowaniu marzeń, muzyce improwizowanej, projekcie MaBaSo i współpracy z Kubą Badachem.

Dołącz do WYDARZENIA na Facebooku i zaproś znajomych na PREMIERĘ


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content