Szymon Mika & Piotr Południak | KONCERT

Muzyka Smoka to cykl filmów muzycznych prezentujący artystów współczesnej sceny jazzowej/improwizowanej. Realizowany jest w Autorskiej Galerii Bronisława Chromego. Szymon Mika i Piotr Południak będą gośćmi finałowego odcinka cyklu koncertów.

Szymon Mika to jeden z najbardziej utalentowanych gitarzystów jazzowych młodego pokolenia, zdobywca Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015), Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą (2012) oraz wielu innych nagród i wyróżnień. Został uznany Nadzieją Roku 2016 według ankiety czytelników magazynu Jazz Forum. Zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. W 2016 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach z wyróżnieniem, uzyskując tytuł magistra. Naukę kontynuował w Bazylei na Jazz Campus. W latach 2017-2018 brał udział w projekcie Focusyear, przy okazji którego występował u boku takich artystów jak: Dave Holland, Kurt Rosenwinkel, Mark Turner, Joshua Redman, Avishai Cohen i wielu innych. Na co dzień koncertuje z czołówką polskich muzyków, współtworząc nietuzinkowe projekty. O jego grze z entuzjazmem wypowiadają się takie osobowości jak Peter Bernstein, Mike Stern czy John Abercrombie. Występował na licznych festiwalach muzycznych w Polsce i zagranicą, między innymi Montreux Jazz Festival czy Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami.

Piotr Południak jest na stałe związany z Krakowem oraz krakowskim środowiskiem jazzowym. Często koncertuje w tutejszych klubach jazzowych. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku dwunastu lat w Szkole Muzycznej w Tarnowie w klasie kontrabasu Krzysztofa Krawczyka. W tym samym czasie, zainspirowany muzyką rozrywkową, rozpoczął naukę na gitarze basowej. Później zrodziło się zamiłowanie do muzyki jazzowej. W liceum wraz z przyjaciółmi założył swój pierwszy zespół jazzowy Sandwich On The Floor. Po ukończeniu liceum muzycznego swoją edukację kontynuował na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie kontrabasu jazzowego Macieja Adamczaka. Podczas studiów nawiązał współpracę z Wojtkiem Groborzem, wybitnym pianistą jazzowym i wykładowcą na krakowskiej Akademii Muzycznej, tworząc grupę Collegium Latina. W roku 2011 zainspirowany modern jazzem oraz free jazzem wraz ze swoimi kolegami ze studiów: Sławkiem Pezdą, Mateuszem Gawędą oraz Dawidem Fortuną stworzył zespół PeGaPoFo. Grupa w kolejnych latach zdobywała nagrody na międzynarodowych konkursach m.in. I nagroda na Jazz Juniors w 2011 r., I nagroda na Krokus Jazz Festiwal w 2013 r., II nagroda na Tarnów Jazz Contest w 2013 r. Zdobywcy „Klucza do Kariery” w Gorzowie Wielkopolskim.

W 2015 roku nakładem wytwórni Fortune ukazała się pierwsza płyta grupy PeGaPoFo pt. „Świeżość”, która została doceniona wśród krytyków muzycznych oraz miłośników muzyki jazzowej. W roku 2013 ukończył studia i na stałe zamieszkał w Krakowie. Jest muzykiem wszechstronnym, odnajduje się w wielu gatunkach muzycznych. Miał przyjemność współpracować również z teatrami m.in. Teatrem Witkacego w Zakopanem, Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, krakowskim Teatrem Barakah.W 2016 roku nawiązał współpracę z młodym pianistą Mateuszem Pałką oraz perkusistą Patrykiem Doboszem tworząc zespół Mateusz Pałka Trio. Podobne podejście do muzyki, fascynacja brzmieniem tria fortepianowego, wspólna chęć dzielenia się emocjami na scenie zaowocowała w przyjaźń oraz przyniosła pasmo muzycznych sukcesów. Trio w tym samym roku zdobyło II-gą nagrodę na Festiwalu Jazz Juniors oraz otrzymało propozycję wydania płyty we włoskiej wytwórni Emme Record Label. W 2017 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu zatytułowana „Sansa”, której premiera odbyła się we Włoszech na Fara Music Festival. Płyta spotkała się ze sporym zainteresowaniem oraz otrzymała wiele pozytywnych recenzji, a sam zespół znalazł się na pierwszym miejscu w kategorii jazzowy polski debiut roku według Adama Dobrzyńskiego (Polskie Radio Program 1). Jako sideman jest zapraszany do wielu różnych projektów, koncertuje w Polsce i za granicą. Jest laureatem I nagrody na festiwalu Jazz nad Odrą z zespołem NSI. Od kilku lat spełnia się również jako pedagog.


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Producent: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Sponsor: firma Matexi Polska
Partner: Autorska Galeria Bronisława Chromego
Zdjęcia: Piotr Słodkowicz, Marek Smok Rajss
Nagranie dźwięku: Szymon Mika
Rok produkcji: Kraków 2020
Występują: Szymon Mika i Piotr Południak

Zapraszamy również do obejrzenia innych zdjęć oraz nagrań koncertów wyprodukowanych w studiu telewizyjnym Dworek TV.

Skip to content