Olga Szwajgier | WYWIAD

Gościem w przedostatnim odcinku programu “Świat na Głowie” w 2023 roku będzie Olga Szwajgier — światowej sławy wokalistka.

Olgę Szwajgier, polską wokalistkę o niezwykłym talencie, można śmiało nazwać jednym z najbardziej wyjątkowych głosów w historii muzyki współczesnej. Jej życie artystyczne rozkwitło od najwcześniejszych lat, aż po dziś i jest wypełnione unikalnymi osiągnięciami. Od momentu ukończenia Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie w 1970 roku, gdzie Olga zdobyła solidne podstawy muzyczne, nieprzerwanie rozwijała swój talent i poszerzała granice swojego głosu. Dzięki ćwiczeniom własnego pomysłu rozszerzyła skalę głosu z czterech do sześciu oktaw. Poświęciła na to parę lat po zakończeniu nauki w Szkole Muzycznej.

Już w 1976 roku zaczęła zdobywać uznanie na najważniejszych festiwalach muzyki współczesnej w Polsce i za granicą, prezentując swoje niezwykłe umiejętności muzyczne. Śpiewa utwory takich kompozytorów jak Ives, Stockhausen, Risset, Penderecki czy Lutosławski. W 1981 roku Olga Szwajgier dołączyła do Stowarzyszenia Artystycznego “Muzyka Centrum”, gdzie kontynuowała swoją artystyczną podróż. Jej wyjątkowy głos i zdolności improwizacyjne przyciągały uwagę zarówno krytyków, jak i słuchaczy.

Jednym z przełomowych momentów w jej karierze było otrzymanie honorowego doktoratu “The Cultural Doctorate in Philosophy” w 1989 roku. To wyróżnienie podkreśliło jej wkład w rozwój sztuki i kultury, a równocześnie było zapowiedzią kolejnych prestiżowych nagród.

W ciągu lat 90. i na początku nowego tysiąclecia, jej kariera rozwijała się dynamicznie. Otrzymała liczne wyróżnienia, takie jak tytuł “Woman of the Year” przyznany przez International Biographical Centre, czy też tytuł “Most Admired Woman of the Decade” przyznany przez American Biographical Institute. Olga Szwajgier nie ograniczała się jedynie do sceny muzycznej. W 2005 roku wzięła udział w operze “The Speed of Light” w Berlinie, inspirowanej teorią względności Einsteina, co dowodziło jej wszechstronności artystycznej.

Dziś Olga nadal aktywnie koncertuje, komponuje, reżyseruje i prowadzi warsztaty głosowe. Jej wkład w świat muzyki współczesnej i eksperymentalnej pozostaje niezapomniany, a jej twórczość wciąż inspiruje kolejne pokolenia artystów. Olga Szwajgier, nie tylko jako wybitna wokalistka, ale także jako kreatorka i pionierka, zapisuje się w historii muzyki jako postać niezwykle istotna i niepowtarzalna.

Na wywiad zapraszamy już w ten wtorek o 19:00! Bądźcie z nami.


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content