Perma KUR tura | WYWIAD

Już w najbliższy wtorek, 15 sierpnia o 19:00, naszymi gośćmi będą założyciele gospodarstwa permakulturowego Perma KUR tura w Krakowie – Anna Chmiel-Kowalska i Michał Kowalski. Wywiad przeprowadzi Renata Głowacka.

Nasi goście od paru lat prowadzą z sukcesami gospodarstwo pod Krakowem. Choć nie od zawsze się tym zajmowali, to w czasie pandemii COVID-19, ze względu na ograniczenie możliwości wykonywania ówczesnych działań, zdecydowali się na zgłębienie tematu gospodarstwa permakulturowego i tak powstała Perma KUR tura . Mieszkają w prawie 200 letniej chatce, która znajduje się na ich 2,5h ziemi. Chcą edukować o tym sposobie zarządzania gospodarstwem, ekologii oraz zielonej energii. Przed pandemią Michał (Kermit) z sukcesami edukował najmłodszych z zakresu ekologii pod marką EKO-CHATKA.pl. Ania natomiast jest nauczycielką, tancerką i logopedą.

Perma KUR tura to gospodarstwo permakulturowe pod Krakowem. Możecie się teraz zastanawiać, czym różni się ten typ gospodarstwa, od klasycznych, które możecie kojarzyć z terenów Polski. Już tłumaczymy: permaktura to pełne życia podejście do projektowania, które harmonijnie łączy człowieka z przyrodą, dążąc do osiągnięcia równowagi. To filozofia, metoda projektowania oraz styl życia, której celem jest tworzenie ekosystemów, w których człowiek, rośliny, zwierzęta i struktury żyją w harmonii. Poprzez zastosowanie zasad i technik permaktury możemy tworzyć bardziej zrównoważone i odporne ekosystemy, przyczyniając się do budowy lepszej przyszłości dla nas samych i dla przyrody. Permaktura opiera się na trzech etycznych zasadach:

  1. Troska o Ziemię (Care for the Earth): Ta zasada podkreśla konieczność szacunku i dbałości o środowisko naturalne. W permakturze dąży się do regeneracji gleby, ochrony bioróżnorodności i minimalizacji negatywnego wpływu na ekosystemy.
  2. Troska o Ludzi (Care for People): Permaktura stawia na dobrostan ludzi i społeczności. To nie tylko o zapewnianie żywności i schronienia, ale także o tworzenie przestrzeni, w których relacje międzyludzkie są oparte na szacunku, współpracy i wsparciu.
  3. Sprawiedliwy Podział Surplusu (Fair Share): Ta zasada nakazuje nam ograniczenie konsumpcji i dbałość o równy podział zasobów między ludźmi oraz generacjami. Chodzi o to, aby nasze działania nie przyczyniały się do niesprawiedliwości społecznej i ekonomicznej.

Aby dowiedzieć się więcej, koniecznie zobacz wywiad. Premiera już w ten wtorek o 19:00! Jak zwykle na naszym kanale na YouTubie.


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content