Przemek Prucnal | WYWIAD

Już w ten wtorek, 10 października, Przemek Prucnal opowie o grze na skrzypcach, swoich osiągnięciach oraz pięknie muzyki. Rozmowę poprowadziła Renata Głowacka. Premiera już o 19:00!

Nasz gość rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku siedmiu lat w Szkole Muzycznej I stopnia im. I. J. Paderewskiego w Krakowie. Następnie, od 2015 roku, kontynuował swoją edukację muzyczną w Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie. W 2019 roku rozpoczął pracę nad doskonaleniem swojego warsztatu skrzypcowego pod okiem skrzypka wirtuoza, maestro dr Mariusza Patyry. W październiku 2021 roku Prucnal rozpoczął studia licencjackie na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie jego mentorem jest właśnie dr Mariusz Patyra.

Przemek aktywnie uczestniczył w wielu projektach i wydarzeniach artystycznych, takich jak koncerty cyklu “Młodzi w Mieście” oraz koncerty “Poranki Muzyczne”. Występował zarówno w kościołach Św. Salwatora w Krakowie i Św. Pawła w Wieliczce, wykonując koncerty skrzypcowe J.S. Bacha i A. Vivaldiego z towarzyszeniem orkiestr barokowych, jak i na scenach prestiżowych miejsc, takich jak Filharmonia Krakowska, Dwór w Dołędze, Dworki Białoprądnickie, czy Dworek Kępińskich. Przemek Prucnal zyskał także uznanie na scenie międzynarodowej – występował w Sydney Opera House z Sydney Symphony Orchestra pod batutą Tianyi Lu.

Uczestniczył w wielu kursach i warsztatach muzycznych, w tym w “Warsztatach muzyki kameralnej XVII wieku”, “Międzynarodowych Kursach Interpretacji Muzycznej” oraz “Międzynarodowym Kursie Mistrzowskim im. T. Wrońskiego”. Miał także okazję pracować z wybitnymi artystami, takimi jak Alexander Sitkovetsky, Noah Bendix-Balgley, Mariusz Patyra, Jakub Jakowicz, Joel Link, Paweł Zalejski, Bartosz Bryła, Vadim Brodski, Daniel Stabrawa oraz Ray Chen.

Przmek Prucnal odniósł liczne sukcesy w konkursach skrzypcowych, w tym w Konkursach Vivaldi w Wieliczce, Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych CEA w Warszawie, Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków “Będę Wirtuozem” w Krakowie, Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym “Jak Wieniawski” w Lublinie oraz konkursie “Play with Ray – Sydney Symphony Orchestra”.

Wyróżniają go jego nagrody, takie jak Grand Prix, 1. nagroda i Nagroda Specjalna na “XV Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów”, 1. nagroda na “IV Ogólnopolskim Konkursie Talenty Skrzypcowe”, a także stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, “Tonic Music App” oraz stypendium Rektora Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego. Przemysław jest również stypendystą prestiżowego programu Narodowego Centrum Kultury “Młoda Polska”.

Aby dowiedzieć się więcej, koniecznie wysłuchaj wywiadu. Dostępny jak zwykle na naszym kanale na YouTubie.


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content