Romana Agnel | WYWIAD

W lutym 2021 roku ruszyła kampania wpisu poloneza na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Inicjatorem akcji jest Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza, jednogłośnie wybrana przez przedstawicieli środowiska tanecznego reprezentantem depozytariuszy poloneza. O miłości do tańca, fascynacji kulturą indyjską i nie tylko opowie w programie „Świat na głowie” w piątek, 11 czerwca o godz. 18.00.

Romana Agnel to wybitna tancerka, choreograf, pedagog tańca, historyk sztuki. Założycielka jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego Cracovia Danza (dawniej „Ardente Sole”) – Miejskiej Instytucji Kultury w Krakowie, której jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym. Absolwentka Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie (klasa prof. M. Mirockiej) oraz historii sztuki na Uniwersytecie Paryskim (Sorbona). We Francji poznała tańce różnych narodów, a także zdobyła specjalizacje w zakresie tańców charakterystycznych oraz historycznych.

Artystka od lat promuje w kraju i za granicą klasyczny taniec indyjski bharatha natyam, będąc jednocześnie ambasadorem polskiego i europejskiego tańca w Indiach. Współpracowała z wybitnymi osobowościami świata baletu, teatru i muzyki, opracowując choreografie do oper barokowych, klasycznych i staropolskich prezentowanych na scenach w kraju i za granicą… Jej dorobek zawodowy jest imponujący na wszystkich polach, co zostało doceniono wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznawanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także najwyższym odznaczeniem rządu francuskiego – Orderem Legii Honorowej.

Romana Agnel na nowo odkryła dla publiczności tańce dworskie. Przekonała Polaków do tego, że polskie tańce historyczne są interesujące i nie należy traktować ich jedynie jako reliktu przeszłości. Stanowią źródło inspiracji, wiążą się z poezją, teatrem, różnymi kulturami i zagadnieniami.

Zapraszamy na fascynującą podróż w historię i świat tańca w rozmowie Renaty Głowackiej z Romaną Agnel na kanale Dworek TV w piątek, 11 czerwca o godz. 18.00.


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Zapraszamy również do przesłuchania innych wywiadów, z wieloma wybitnymi artystami, wyprodukowanych przez Dworek TV!


Skip to content