“Wykluczenia” – prof. dr hab. Joanna Hańderek

Tegoroczny cykl popularnonaukowy „Horyzonty” rozpoczęliśmy spotkaniem z wyjątkowym gościem i niezwykle ważnym tematem. Prof. dr hab. Joanna Hańderek, wykładowczyni w Instytucie Filozofii UJ, działaczka społeczna zajmująca się filozofią kultury i filozofią współczesności, poprowadziła wykład online pt. „Wykluczenia”. Jego retransmisję będziecie mogli zobaczyć na DWOREK.TV od wtorku, 16 lutego 2021 r. Zapraszamy na nasz kanał o godzinie 18:00.

Podczas spotkania został poruszony problem różnego rodzaju modeli wykluczania w społeczeństwie. Mogliśmy usłyszeć odpowiedzi na następujące pytania:
– czym są wykluczenia?
– dlaczego w społeczeństwach dochodzi do mechanizmów deprecjonujących czy uprzedmiatawiających ludzi?
– co powoduje, że tak łatwo zgadzamy się na dyskryminację, nienawiść i separowanie się wobec człowieka uznanego za Innego, Gorszego, Obcego, Niechcianego?

Podczas wykładu prof. Joanna Hańderek zaprezentowała zarówno zarys definicyjny pojęcia jak i omówiła podstawowe mechanizmy kulturowego wykluczania.

Dr hab. Prof. UJ Joanna Hańderek – wykładowczyni w Instytucie Filozofii UJ. Działaczka społeczna. Zajmuje się: filozofią kultury i filozofią współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem postkolonializmu, globalizacji, gender, multikulturalizmu i ekoetyki.

Autorka „Metamorfozy i muzea”, „Czas i spotkanie”, red. „Wykluczenia?”. Od 2013 roku organizuje cykl wykładów i spotkań poświęconych różnym formom dyskryminacji społecznych „Kultura wykluczenia?”. Wykłada na UJ, prowadzi również zajęcia dla licealistów. Współredaktorka kwartalnika popularnonaukowego „Racje”, członkini Towarzystwa Humanistycznego, Akademickiego Stowarzyszenia Przeciwko Myślistwu Rekreacyjnemu, członkini rady głównej Kongresu Kobiet i Kongresu Świeckości. Dyrektorka Krakowskiego oddziały Centrum Praw Kobiet. Felietonistka gazety KOD i portalu „istota”. Z kotką na kolanach pisze filozoficznego bloga.

Horyzonty

Nieustająco i dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość prowokuje do poszerzania granic poznania, otwarcia na nowe wyzwania. Dlatego od 2020 r. organizujemy cykl spotkań o charakterze popularnonaukowym – „Horyzonty”. Najważniejszym bohaterem jest człowiek i szerokie aspekty jego funkcjonowania – od umysłu przez ciało aż po psyche. Do tej pory, od ponad 2 lat, spotykaliśmy się podczas Akademii Mózgu, która skupiała się szczególnie wokół zagadnień umysłu, jednak obecnie przyglądamy się człowiekowi w znacznie szerszym zakresie. Naszymi gośćmi są specjaliści, którzy z perspektywy różnych nauk, teorii i doświadczeń odpowiadają na wciąż aktualne pytania: kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? W ramach nawiązanej współpracy Uniwersytetem Jagiellońskim co jakiś czas spotykamy się z wykładowcami Instytutu Psychologii Stosowanej.

Dotychczas naszymi gośćmi byli m.in. prof. dr hab. Bogdan De Barbaro, prof. dr hab. n. med. Iwona Wybrańska, prof. dr hab. Halszka Kontrymowicz-Ogińska, dr hab. Krystyna Golonka, dr hab. Bożena Gulla, lekarz medycyny Zlata Czajkowska, psycholog dr Marek Binder, prof. dr hab. Małgorzata Abassy, dr Lech Górniak, choreografka Iwona Olszowska, prof. dr hab. Marcin Urbaniak (dwukrotnie), dziennikarka Maria Mazurek (współpracowała m.in. ze śp. Prof. Jerzym Vetulanim), dr Stefan Florek.

Patronat medialny: Magazyn Istota

Skip to content