Ablaye Badji & Marek “SMOK” Rajss | KONCERT

Jako pierwsi w ramach cyklu “Zwierzyniec” wystąpili dwaj znakomici muzycy – Ablaye Badji i Marek “Smoka” Rajss. Koncert zarejestrowany został w niezwykłej przestrzeni Galerii Autorskiej Bronisława Chromego.

Ablaye Badji to multiinstrumentalista, członek sławnej rodziny griotów – Cissoko. Ablaye urodził się i dorastał w Ziguinchor, w Senegalu. Otoczony przez bogactwo kulturalne i muzykę swoich przodków Ablaye zaczął swoją edukację muzyczną od zgłębienia tajników gry na tradycyjnych instrumentach takich jak djembe, sabar, seourouba. Jednak słabość do kory była u niego widoczna od najmłodszych lat.

Zazwyczaj tradycja grania na korze przekazywana jest z ojca na syna. Jednakowoż Ablaye odziedziczył muzyczny spadek od swojego dziadka – Kemo Susso – jednego z najwybitniejszych senegalskich muzyków swojego pokolenia. Miłość do muzyki Ablaye wyssał również z mlekiem matki – Ma Awa Cissoko – tradycyjnej pieśniarki, która zabierała go ze sobą na koncerty, gdy ten nie potrafił jeszcze nawet chodzić. Dzięki temu styl gry na korze Ablaye’a jest unikatowy. Jego wirtuozeria, talent i niesamowity głos dodają tworzonej przez Ablaye’a muzyce charakteru.

Marek Smok Rajss to muzyk na co dzień grający na instrumentach perkusyjnych, kompozytor i aranżer muzyki do spektakli teatralnych, filmów i widowisk tanecznych. Możecie go usłyszeć w dziłach jak m.in Qube, Odyseja Kościuszkowska, Drum Fight, Deep Trip, Szara Służba, Alchemia Światła, Preludium Słowiańskie. Założyciel i lider grupy WATAHA Drums, oryginalnej formacji perkusyjnej. Wykorzystują w widowiskach eksperymenty będące połączeniem synchronizacji muzyki, ruchu i światła z interaktywną wirtualną scenografią, generowaną z rzutników w czasie rzeczywistym.

Związany z artystami, m.in. Basia Trzetrzelewska, Rudi Schuberth, Golec uOrkiestra, Adam Sztaba. W swoim warsztacie wykorzystuje umiejętności sound designu, co pozwala mu ciekawie zestawiać muzykę z efektami dźwiękowymi. Jest jednym z pierwszych artystów, pracujących w systemie dźwięku 3D, także w wersji plenerowej.

Już w dziś w Dworek TV, specjalnie dla Was – Ablaye Badji i Marek “Smoka” Rajss!


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Nagranie jest częścią cyklu koncertów Zwierzyniec i zostało sfinansowane ze środków Rady Dzielnicy VII Zwierzyniec.

Zapraszamy również do obejrzenia innych zdjęć oraz nagrań koncertów wyprodukowanych w studiu telewizyjnym Dworek TV.

Skip to content