Włącz kulturę na Święta!

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta… a podczas nich festiwal telewizyjnych powtórek doskonale znanych nam filmów. Jeśli macie ochotę na coś innego, nowego, interesującego – koniecznie włączcie kulturę w Dworek TV!

Na świąteczny weekend przygotowaliśmy dla Was serię premierowych koncertów i rozmów w programie „Świat na głowie”, prowadzonym przez Renatę Głowacką. Będzie wielokulturowo, muzycznie i klimatycznie. Niespodziankę planujemy także na Nowy Rok – w 2021 rok wejdziemy z „trzaskiem”!

Ze wschodu

Na pierwszy dzień Świąt (25 grudnia), przygotowaliśmy spotkanie z gośćmi pochodzącymi z fascynującego świata orientu – Rasm Almashan i Adebem Chamounem. Premierowe odcinki zostaną opublikowane na naszym kanale Dworek TV.

Godz. 17.00
Świat na głowie – Adeb Chamoun

Urodził się w Syrii, w maleńkiej, lecz malownicznej miejscowości Al-Hasaka. W jego rodzinie królował rytm, a do świata muzyki wprowadził go starszy brat, Abdul – uznany mistrz gry na instrumentach perkusyjnych. Podczas rozmowy z  Renatą Głowacką, Adeb Chamoun opowie o tym, jak ważne w muzyce są kolory i ludzie, a nie tylko instrumenty; podzieli się wspomnieniami i ciekawostkami o swojej ojczyźnie, a także zaprezentuje różnorodne etniczne instrumenty perkusyjne.

Godz. 18.00
Świat na głowie – Rasm Almashan

Wokalistka polsko-jemeńskiego pochodzenia, autorka tekstów, kompozytorka o intrygującej, ciemnej barwie głosu – Rasm Almashan, będzie kolejnym gościem Renaty Głowackiej. Swoje kompozycje tworzy w stylistyce World Music i otwartej improwizacji. Współtworzyła m.in. zespoły: „Kultura de Natura” oraz „Sooomood”, a także występowała gościnnie z legendarnym polskim zespołem jazz-rockowym „Laboratorium”.

Podczas rozmowy opowie o swoim życiu – tutaj w Polsce, ale i w Jemenie, niejednokrotnie odwołując się do spraw trudnych, ale i niezwykle ważnych, o których świat zdaje się zapomniał.

Godz. 19.00
Koncert: Rasm Almashan

Pełen orientalnych brzmień koncert to wybór utworów z ostaniej płyty „Yemenia”. Jak mówi sama wokalistka: Jest to muzyka świata inspirowana brzmieniami Jemenu które zapamiętałam z dzieciństwa. Na płycie są historie z lat 80-tych i 90-tych. Słowa w piosenkach dotykają biedy, wojny i pokoju oraz tęsknoty za krajem. Przesłaniem płyty jest budowanie mostów pomiędzy Bliskim Wschodem a Światem Zachodnim, apel o pokój dla Jemenu.

Dołącz do WYDARZENIA na Facebooku i zaproś znajomych do oglądania.

Wieczór z “polskim Paganinim”

W drugi dzień Świąt (26 grudnia) zapraszamy Państwa na spotkanie z Mariuszem Patyrą, wybitnym skrzypkiem, przez wielu określanym mianem „polskiego Paganiniego”. Najpierw, o godz. 18.00 będzie gościem Renaty Głowackiej w programie „Świat na głowie”. Mariusz Patyra gra na mistrzowskim instrumencie autorstwa: Wojciech Topa (2020). Brzmienia tego instrumentu będziemy mogli wysłuchać tuż po wywiadzie, podczas koncertu o godz. 19.00 na naszym kanale You Tube.

Dołącz do WYDARZENIA na Facebooku i zaproś znajomych do oglądania.

Jazz z fletem w roli głównej

Trzeciego dnia (27 grudnia), gościem Renaty Głowackiej będzie Ewelina Serafin. Jest flecistką, kompozytorką i wokalistką, uprawiającą głównie jazz. Współpracuje jednak z wieloma muzykami zarówno z kręgu jazzu, jak i muzyki pop. Bierze udział w wielu projektach muzycznych, w których grę na flecie przeplata śpiewem. Dziesięć lat temu założyła Ewelina Serafin Quartet. O godz. 18.00 zapraszamy na wywiad, a tuż po nim – o godz. 19.00 – na koncert grupy Ewelina Serafin Quartet.

Dołącz do WYDARZENIA na Facebooku i zaproś znajomych do oglądania.

Z “Trzaskiem” w Nowy Rok

Niezwykłą muzyczną niespodziankę Dworek TV przygotowała także na pierwszy dzień Nowego Roku. 1 stycznia o godz. 18.00 gościem prowadzącej Renaty Głowackiej będzie Mikołaj Trzaska -saksofonista, klarnecista, improwizator i kompozytor, autor muzyki teatralnej i filmowej. Współtworzył legendarną grupę Miłość, grał i gra z największymi artystami sceny improwizowanej na świecie. Potrafi barwnie opowiadać nie tylko o muzyce, ale o życiu w ogóle, czego namiastką jest autobiografia artysty „Wrzeszcz!” wydana w listopadzie 2020 roku przez Wydawnictwo Literackie. Trzaska to człowiek o ogromnym doświadczeniu muzycznym i życiowym, a także gawędziarz, który chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami ze wszystkimi, którzy chcą słuchać. Po rozmowie, o godz. 19.00 odbędzie się premiera koncertu.

Dołącz do WYDARZENIA na Facebooku i zaproś znajomych do oglądania.

Wszystkie premiery znajdziecie na naszym kanale YouTube

Skip to content