Włącz kulturę na Święta!

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta…, więc włącz kulturę na święta! Podczas świąt czeka na Was festiwal telewizyjnych powtórek doskonale znanych nam filmów. Jeśli macie ochotę na coś innego, nowego, interesującego – koniecznie włączcie kulturę w Dworek TV!

Na świąteczny weekend przygotowaliśmy dla Was serię premierowych koncertów i rozmów w programie „Świat na głowie”, prowadzonym przez Renatę Głowacką. Będzie wielokulturowo, muzycznie i klimatycznie. Niespodziankę planujemy także na Nowy Rok – w 2021 rok wejdziemy z „trzaskiem”!

Ze wschodu

Na pierwszy dzień Świąt (25 grudnia), przygotowaliśmy spotkanie z gośćmi pochodzącymi z fascynującego świata orientu – Rasm Almashan i Adebem Chamounem. Premierowe odcinki zostaną opublikowane na naszym kanale Dworek TV.

Godz. 17.00
Świat na głowie – Adeb Chamoun

Urodził się w Syrii, w maleńkiej, lecz malownicznej miejscowości Al-Hasaka. W jego rodzinie królował rytm, a do świata muzyki wprowadził go starszy brat, Abdul – uznany mistrz gry na instrumentach perkusyjnych. Podczas rozmowy z  Renatą Głowacką, Adeb Chamoun opowie o tym, jak ważne w muzyce są kolory i ludzie, a nie tylko instrumenty; podzieli się wspomnieniami i ciekawostkami o swojej ojczyźnie, a także zaprezentuje różnorodne etniczne instrumenty perkusyjne.

Godz. 18.00
Świat na głowie – Rasm Almashan

Wokalistka polsko-jemeńskiego pochodzenia, autorka tekstów, kompozytorka o intrygującej, ciemnej barwie głosu – Rasm Almashan, będzie kolejnym gościem Renaty Głowackiej. Swoje kompozycje tworzy w stylistyce World Music i otwartej improwizacji. Współtworzyła m.in. zespoły: „Kultura de Natura” oraz „Sooomood”, a także występowała gościnnie z legendarnym polskim zespołem jazz-rockowym „Laboratorium”.

Podczas rozmowy opowie o swoim życiu – tutaj w Polsce, ale i w Jemenie, niejednokrotnie odwołując się do spraw trudnych, ale i niezwykle ważnych, o których świat zdaje się zapomniał.

Godz. 19.00
Koncert: Rasm Almashan

Pełen orientalnych brzmień koncert to wybór utworów z ostaniej płyty „Yemenia”. Jak mówi sama wokalistka: Jest to muzyka świata inspirowana brzmieniami Jemenu które zapamiętałam z dzieciństwa. Na płycie są historie z lat 80-tych i 90-tych. Słowa w piosenkach dotykają biedy, wojny i pokoju oraz tęsknoty za krajem. Przesłaniem płyty jest budowanie mostów pomiędzy Bliskim Wschodem a Światem Zachodnim, apel o pokój dla Jemenu.

Dołącz do WYDARZENIA na Facebooku i zaproś znajomych do oglądania.

Wieczór z “polskim Paganinim”

W drugi dzień Świąt (26 grudnia) zapraszamy Państwa na spotkanie z Mariuszem Patyrą, wybitnym skrzypkiem, przez wielu określanym mianem „polskiego Paganiniego”. Najpierw, o godz. 18.00 będzie gościem Renaty Głowackiej w programie „Świat na głowie”. Mariusz Patyra gra na mistrzowskim instrumencie autorstwa: Wojciech Topa (2020). Brzmienia tego instrumentu będziemy mogli wysłuchać tuż po wywiadzie, podczas koncertu o godz. 19.00 na naszym kanale You Tube.

Dołącz do WYDARZENIA na Facebooku i zaproś znajomych do oglądania.

Jazz z fletem w roli głównej

Trzeciego dnia (27 grudnia), gościem Renaty Głowackiej będzie Ewelina Serafin. Jest flecistką, kompozytorką i wokalistką, uprawiającą głównie jazz. Współpracuje jednak z wieloma muzykami zarówno z kręgu jazzu, jak i muzyki pop. Bierze udział w wielu projektach muzycznych, w których grę na flecie przeplata śpiewem. Dziesięć lat temu założyła Ewelina Serafin Quartet. O godz. 18.00 zapraszamy na wywiad, a tuż po nim – o godz. 19.00 – na koncert grupy Ewelina Serafin Quartet.

Dołącz do WYDARZENIA na Facebooku i zaproś znajomych do oglądania.

Z “Trzaskiem” w Nowy Rok

Niezwykłą muzyczną niespodziankę Dworek TV przygotowała także na pierwszy dzień Nowego Roku. 1 stycznia o godz. 18.00 gościem prowadzącej Renaty Głowackiej będzie Mikołaj Trzaska -saksofonista, klarnecista, improwizator i kompozytor, autor muzyki teatralnej i filmowej. Współtworzył legendarną grupę Miłość, grał i gra z największymi artystami sceny improwizowanej na świecie. Potrafi barwnie opowiadać nie tylko o muzyce, ale o życiu w ogóle, czego namiastką jest autobiografia artysty „Wrzeszcz!” wydana w listopadzie 2020 roku przez Wydawnictwo Literackie. Trzaska to człowiek o ogromnym doświadczeniu muzycznym i życiowym, a także gawędziarz, który chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami ze wszystkimi, którzy chcą słuchać. Po rozmowie, o godz. 19.00 odbędzie się premiera koncertu.

Dołącz do WYDARZENIA na Facebooku i zaproś znajomych do oglądania. Włącz kulturę na święta!


Subskrybuj nasz kanał YouTube

Skip to content